کنکور

دوباره به ایام ثبت‌نام کنکور رسیدیم. ماراتن کنکور از این لحظه به صورت جدی شروع می‌شود. به قول مشاورانِ کنکور روزهای باقی مانده تا کنکور روزها جمع بندی است. یعنی هر چه تا الان کاشتی باید بعد از این آماده برداشتش باشی. حالا چرا دارم راجع به کنکور می‌نویسم؟ من پشت کنکوری نیستم. چهار پنج سال پیش از این کنکورم را دادم رفت پی کارش اما به واسطه کار در کافی‌نت این روزها با کنکوری جماعت در ارتباطیم و می‌خواهم چند خطی راجع به این موضوع بنویسم.

اول اینکه خیلی از کسانی که برای ثبت نام کنکور به ما مراجعه می‌کنند برنامه‌ای برای آینده ندارد و رفتن به دانشگاه و چسباندن پرچسب دانشجو به خودشان تنها هدف برای شرکت در کنکور است. اکثر پسرها می‌خواهند از خدمت سربازی فرار کنند یا آن را عقب بی‌اندازند که شاید فرجی شود و لازم نباشد لباس سربازی به تن کنند و بیشتر دخترها تا جایی که من متوجه شدم هدفشان از رفتن به دانشگاه به دست آوردن آزادی بیشتر و رفع بعضی از محدودیت‌هایی است که در حال حاضر در خانه دارند.

دوم مشاوران کنکور که قرار است باری از دوش داوطلبان بردارند خودشان باری می‌شوند بر دوش کنکوری‌ها و بجای آرامش دادن بدتر استرس به آن‌ها وارد می‌کنند. چطور این کار را می‌کنند؟ دادن مشاوره‌های غلط و پافشاری روی موارد کم اهمیت؛ دیروز دختر خانمی را در کنکور ثبت‌نام کردیم و طبق عادت قبلی در قسمت معدل دیپلم نمره سال یازدهم را وارد کردیم تا بعد که فارغ التحصیل شد در هنگام گرفتن کارت آزمون اصلاح شود. بعد مشاور کلی به این دانش آموز استرس وارد کرده و گفته ثبت نامت اشتباه است و فلان و بهمان، یا در یک مورد دیگر یکی از کسانی که سال قبل در کنکور شرکت کرده بود موقع انتخاب رشته و دانشگاه، دیدیم که دانشگاه‌های غیر انتفاعی شهرستان‌های اطراف تهران را انتخاب کرده و دانشگاه‌های تهران را گذاشته برای اولویت‌های آخر وقتی پرسیدم چرا اینطوری انتخاب واحد می‌کنی گفت مشاور برایش انتخاب کرده است. یا در مورد دیگر یکی از همین کسانی که انتخاب رشته و دانشگاهش را به مشاور سپرده بود با اینکه با توجه به رتبه‌اش مجوز ثبت‌نام در دانشگاه‌های روزانه را نداشت، مشاورش دانشگاه‌های روزانه را برایش انتخاب کرده بود.

ختم کلام اینکه کنکور آنقدرها هم مهم نیست. اگر فکر می‌کنید احتیاجی به دانشگاه رفتن ندارید وقت و پولتان را تلف نکید، بجاش برید سراغ کاری که دوست دارید. بجای اینکه کلی پول به مشاور بدید و هرچی او گفت چشم و گوش بسته و بدون چون و چرا قبول کنید خودتان هم کمی تحقیق کنید شاید آن مشاور دارد راهنمایی اشتباه به شما می‌دهد.

در آخر اگر داوطلب کنکور ۹۹ هستید امیدوارم دانشگاه موردنظرتان قبول شوید.

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها